Věčný spor u zelených potravin: odšťavňovat nebo sušit?
Výhody i nevýhody odšťavňování zelených potravin a jak sušit efektivně bez zbytečných ztrát živin.
Mezi vyznavači zelených potravin už léta panují spory o tom, jaký způsob konzumace výhonků pšenice je lepší – zda z nich v odšťavňovači připravovat džus, nebo je raději sušit a mlít na prášek.
Ann Wigmorová, průkopnice užívání mladé pšenice jednoznačně preferovala formu džusu. Argumentovala přitom, že při sušení se z výhonků ztrácejí cenné živiny. Problém je ovšem v tom, že aby měla pšeničná šťáva maximální účinky, je nutné ji připravovat čerstvou – při skladování totiž živiny ztrácí ještě rychleji než při procesu sušení. Mít ovšem denně po ruce čerstvý džus, to znamená pěstovat si pšeničné výhonky doma. A to pro řadu lidí není přijatelné, ať už z důvodů prostorových či časových.
Věda navíc výrazně pokročila a dnes proto již existují velice šetrné technologie sušení a mletí, které ve výhoncích zachovávají maximum živin. Vzniklý prášek, který lze použít k přípravě nápoje či přidávat do jídla, navíc na rozdíl od džusu obsahuje vlákninu, která je pro zdraví velmi důležitá (zejména pro osoby s nadváhou, zácpou a v prevenci rakoviny tlustého střeva). Pokud si tedy nemůžete dovolit pěstovat pšenici doma, je tento způsob užívání velice vhodná a účinná alternativa. Na druhou stranu ale existují osoby, pro které je vyšší příjem vlákniny nevhodný – například velmi malé děti či lidé trpící některými závažnými onemocněními trávicího traktu. V těchto případech je naopak o něco vhodnější forma džusu.
Mohlo by vás zajímat:
Kompletní nabídka zelených potravin
Jak působí zelené potraviny při hubnutí?
Kdy je vhodné užívat zelený ječmen?
Věčný spor u zelených potravin: odšťavňovat nebo sušit?
Článek o zelených potravinách a jejich vlivu na prevenci rakoviny
Zelené potraviny a jejich příznivý vliv na trávení