Časté otázky k plnospektrálnímu osvětlení
Zde najdete odpovědi na časté otázky týkající se plnospektrálního / celospektrálního osvětlení.
1/ Jaký je rozdíl mezi značkami Nasli a Ott Lite?
Rozdíl je v barvě světla (teplotě chromatičnosti označováno jako Tcp) a v Indexu cirkadiální učinnosti (označováno jako Ac). Index Ac určuje účinek světla na metabolismus člověka. Denní světlo má index Ac 100.
Ott Lite má teplotu světla 5700K a Ac 80.
Nasli má osvětlení teplotu světla v rozsahu 5500K - 6500K a Ac 78 - 100.
2/ Proč mají lampy různý příkon? Souvisí to s žárovkou a tím, že má jiné spektrum světla? Nebo na čem je to závislé?
Čím vyšší je výkon (příkon) tím větší je světelný tok (více světla). Množství světla se liší podle potřeby a charakteru činnosti. Např. děti potřebují 10 x méně světla než dospělí ve středním věku. Také při čtení potřebujete více světla než např. při umývání nádobí. Proto si každý může vybrat lampu s různým výkonem.
3/ Jsou některé lampy Ott Lite/Nasli, které nesplňují požadavky "plnospektrálního" světla?
Ne. Všechny lampy značek Ott Lite a Nasli splňují kritéria plnospektrálního (celospektrálního) osvětlení.
4/ Dají se všechny lampy používat celodenně včetně plnospektrálního simulátoru světla? Nebo jak často se doporučují používat?
Lampy i simulátory slunce se dají používat po celý den. Ale večer asi hodinu nebo dvě před spaním se nedoporučuje používat celospektrální světlo vysokým Ac (blížící se hodnotě 100), které ovliňuje biorytmus člověka a pobízí ho k ativitě. Místo toho používejte světlo tlumené s teplotou 2700K – 2900K (běžná žárovka).
Plnospektrální světlo se doporučuje pro denní období a večer, když potřebujeme být soustředěni na práci nebo vidět ve skutečných barvách.
Plnospektrální simulátory slunce jsou uzpůsobené pro osobní používání v zimních a podzimních měsících pro lidi s poruchou SAD, nebo špatnou náladou z nedostatku denního světla.
Z knihy Světlo lék budoucnosti - Jacob Liberman
Kam dál?